Nerušit vraždíme

nerusit-vrazdime-znasilnujeme

Prohlášení

Tím, že jste otevřeli tento článek, jste projevili svobodnou vůli si jej přečíst. Textem není míněno nabádání ke změně stravování či jiných aktivit, které jeho přečtení může vyvolat. Jste zodpovědní pouze za sebe, své chování a jeho následky, které z něho vyplývají.

Příběh tohoto článku

Před zhruba čtrnácti dny jsem v nástrojích pro statistiku nalezl, že na jeden z našich článku odkazuje web www.opravdova-skola.cz, po první radosti jsem nemohl vyjít z údivu. Článek byl zkopírovaný do posledního písmenka a uveřejněn spolu s fotografií, CTRL-C -> CTRL-V (na konci malým písmen uveden zdroj). Přišlo mi to opravdu velmi líto. Ne z pohledu, že mi někdo kopíruje práci, ale to, že si nedal chvilku, aby jej nějak obohatil, aby se autor ozval a zeptal se.

Autora R.K. jsem kontaktoval a po vzájemné komunikaci článek stáhl a co víc, přehodnotil svůj přístup a začal pomalými kroky pracovat na své přidané hodnotě, kterou světu může dát. Bingo! Čímž mu tímto děkuji a vyjadřuji, že si ho vážím za to, že se nedohadoval, ale zamyslel se nad tím, co dělá.

Asi pod dvou dnech mi vrtalo hlavou, že to nemůže být náhoda. Začal jsem procházet všechny příspěvky, které publikoval a jeden, který zcela vyčuhoval z řady jsem otevřel.

Nejlepší řeč jakou kdy uslyšíte – Gary Yourofsky

!!Video obsahuje části kde jsou použity drastické záběry z reálného chovu a porážení zvířat!!

Díky, vzpurný Gary

Během dívání se na tuto přednášku se mi v hlavě opět otevřelo téma, zda jíst či nejíst maso, popř. živočišné výrobky jako jsou vejce, mléko, máslo. Gary naprosto bez servítek pojednává o iluzi, která je vytvořena kolem masného a mléčného průmyslu. Bez mléka mají děti špatné kosti. Kravičky se v animacích úplně těší až z nich budou hamburgery.

Realita je taková, že běžný spotřebitel dnes vůbec nemá pocit, že jí něco mrtvého. Vůbec netuší, že jeho večeře ještě předevčírem žila a čekala ve frontě na plánovanou smrt. V dobách minulých i nedávných bylo časté, že si jednotlivec choval zvěř pro vlastní potřebu. Věděl, co dělá, proč to dělá a musel se postavit faktu, že jednoho dne zvíře zabije. To ale dnes vlivem obrovských farem a jatek již není na programu dne. Žijeme v iluzi šťastně chovaných zvířátek, které jsou humánně zpracována, využívána tak, že nevědí o bolesti, psychickém traumatu či netouží po svobodě.

Jenže mi jsme humánní až tak, že se jedná o moderní novodobé koncentrační tábory a automatizované roboty „humánní porcovací droidy“.

Fakta

Kdo jsme

Jsme moderní verze člověka, vybavená veškerým věděním, které se z minulosti až do současnosti zachovalo. Máme historické prameny, které popisují úspěchy a neúspěchy předešlých generací. Jsme vybaveni nejchytřejší mozkem, jaký na této planetě je (alespoň to nikdo zatím nevyvrátil). Obklopeni hypermoderní technologií, létáme do vesmíru, umíme Amarouny a přesto, přesto jsme se stále neponaučili.

Kdo v přírodě jí maso? Kdo v přírodě pije mléko? Vejce… je to snad kráva, kůň, ovce, žirafa…býložravec?

Proč ho nejspíše nejí? Že by mu nechutnalo? Věřím, že hroch by si třeba i dal. Nebo proto, že zkrátka na to nejsou od přírody vybaveni? Nemají drápy, zuby na trhání masa a kůže, silný stisk v řádech desítek barů v čelistech? Dělají to, co mají a co jim bylo dáno do vínku. Ne opravdu nepijí vlastní mléko ani vejce od ptáků (výjimky existují). Opravdu jen vybavení masožravci takto činí.

A jsou lidi přírodní masožravci? To posuďte samy zde v tabulce Srovnání vnějších a vnitřních znaků masožravců, býložravců, všežravců a člověka, kde je jasně patrné do jaké kategorie člověk spadá. Opravdu nemáme s masožravci moc společného.

To jediné, co nám dává možnost jíst maso je náš mozek. Pomůcky, nástroje, zařízení a pasti, které jsme díky němu vytvořili. Bez něj by nikdo z nás nedoběhl buvola, nesrazil ho k zemi a zuby se mu zakousl do krku, aby přerušil hlavní tepnu. Nic z toho by se nikdy nestalo protože, člověk na to nemá. Holýma rukama chytneme leda klíště.

Proč tu jsme

Chčeš-li žíti šťastný život, nejez jiné tvory. Budha

Nevěřím tomu, že naším úkolem je vyplenit tuto planetu od nerostných bohatství, přírodní biodiverzity, čistého životního prostředí. Ne, nevěřím tomu, protože náš mozek je tak vyspělý, že tohle by jsme pochopit měli. Byl nám dán mozek, abychom ho používali ku prospěchu věci a přežili jsme jako druh.

Jaké to má následky

Následky pojídaní masa a živočišných potravin jsou katastrofální. V době kdy moderní konzumní společnost produkuje nadbytek veškerých potravin, stoupá i jejich spotřeba. Ruku v ruce s pojídáním živočišných produktů a masa v této míře přichází vysoký výskyt nadváhy, rakoviny, osteoporózy, dny a dalších a dalších nemocí. Jedna vyvolává druhou.

Obrovské velkochovy si vybírají svou daň v podobě nepředstavitelné spotřeby potravy a vody, kterou se zvířata krmí. Potravy, která násobně překračuje konečnou výrobu masa mléka a vajec. Jednoduše řečeno 1kg pšenice se nerovná 1kg masa. Takže zatímco z jednoho kila masa se nají dva až tři lidé tak z pšenice a vody, která je spotřebována by se najedlo lidí několik desítek. Díky tomu dochází k obrovské nerovnováze v hospodaření a forma pyramidy potřeb klade vyšší a vyšší nároky na prostředí a spotřebu.

Etický pohled

Pokud by Vás někdo přivázal ke žlabu, předem naplánoval vaši smrt hned při narození, sebral Vám možnost svobodného pohybu, uměle Vás oplodňoval, abyste měli mléko, sebral Vám po porodu vaše díte, násilně Vás přejídal…

Dám krk na to, že to by se nám opravdu nelíbilo. Tak proč tak činíme bezbranným zvířatům? Myslí si snad někdo, že oni necítí tu nespravedlnost? Každý živý tvor cítí, prožívá. Na úrovni, která mu byla dána a mi nejsme oprávněni podle velikosti jejich mozku snižovat jejich nárok a prožitek ze svobodného života. Obrovská mašinerie, která krávu jež kdysi měla jméno a byla součástí malého statku, transformovala na položku v seznamu na porážku. Výrobní artikl, se kterým je zacházeno jako by v ní vůbec nebyl život. Pokud se nedokážeme podívat pravdě do očí, tak proč tak činíme. Dobrovolně se s klapkami na očích účastníme.

Jak se Vám líbil dokument? Měli jste otevřené oči ve všech jeho částech? Nebo jste si snad zacpali i uši, aby jste neslyšeli poslední vzdechy zvířat bojujících o život, tak jako každý živočich, který si uvědomuje, že žít opravdu chce.

Okupujeme jejich prostředí, znásilňujeme je, krademe jim potomky, narušujeme koloběh a to vše bez alespoň částečných hranic. Stanovili jsme se do pozice pánů této planety a děláme, že se nic neděje.

Hlavně nezapomeň na okurku, že?

Řešení

Tak jako zvířata jsou obklopena naším terorem tak i my sami jsme omezování různými společenskými pravidly, zákony a podobně. Jsme často v situaci kdy se nedá nic udělat. Jistě si říkáte co pro tenhle stav mohu udělat.

Téměř nic, jinak budete stíháni jako Gary. Ale co takhle něco neudělat! Neudělat můžete například to, že tyto produkty nebudete jíst. A když se nedokážete rozhodnout, tak alespoň odebírat z malých farem, kde vidíte jak zvířata žijí, kdy budete mít maso jedno za 14dní. Kdy nesmysl typu mléka zcela vyhodíte ze svého jídelníčku, protože ani kráva ho nepije.

Nejíst maso, mléčné výrobky, vejce neznamená zemřít. Znamená to uvědomit si stopu, jakou po sobě a na sobě zanecháváme. Existuje cesta vegetariánství, veganství se kterou se já 130 kilový dvoumetrový masožravec seznamuji.

Neznám ji a proto ji nechci rozebírat. Informací je v knihovnách a na internetu přehršle a není žádný argument proti tomu, abyste se alespoň zajímali o to, jak něco neudělat!

Použité zdroje

Tímto bych rád poděkoval Michalu Škrabálkovi za jeho laskavé svolení k čerpání materiálu. Byť v článku nejsou použity, byla mi jeho tvorba velkou podporou a inspirací k tvorbě tohoto článku a zamyšlení se sám na sebou. | http://michal.skrabalek.cz/

Stránky věnované veganství, jež poctivě uvádějí také nástrahy v podobě nedostatku vitamínu B12 a dalších věcí, které je třeba si uvědomit. | http://vegan.web-stranky.cz/

Dále ještě jednou děkuji za „neobvyklou náhodu“ v podobě odkazu na Garyho video na agregátoru zajímavých článků, knih a videí pro osobní rúst | http://www.opravdova-skola.cz

Napsat komentář