Domov aneb kam směřuje naše cesta

home-domov-aneb-kam-smeruje-mase-cesta

Home | Domov

V roce 2009 uvedl Yann Arthus-Bertrand svůj dokumentární film, který poskládal z leteckých snímku z horkovzdušného balónu. Tyto fantastické záběry díky plynulému pohybu balónu umožnili natočit naprosto nevídané záběry ze všech oblastí naší modré planety.

Hlavním tématem dokumentu je spotřeba vody v průmyslové a zemědělské výrobě. Jako příklad uvedu, že na 1kg hovězího masa vychází více jak 100 litrů vody. Tato voda se nevrátí v místě chovu ale „odcestuje“ spolu s výrobky tisíce kilometru daleko. Tímto dochází k obrovskému narušování koloběhu místních vod a vysychání vodních zdrojů.

Umělé zavodňování golfových hřišť v pouštních oblastech a mnoho dalších extrémů…

Home | Domov aneb kam směřuje naše planeta

Yann Arthus-Bertrandovi zbyla spousta materiálu a proto se rozhodl uvést pokračování ve dvou dalších dílech. Některé z materiálů byly pořízeny pod záminkou natáčení reklamních spotů, protože za normálních okolností nebylo natáčení povoleno.

Autor zde poukazuje na paradoxy dnešní doby. Příkladem je rozdíl mezi americkým a chudým pěstitelem bavlny v rozvojových oblastech. Zatímco v Americe pobírají obrovské dotace a produkují tak strojně tuny podhodnocené bavlny, chudý rolník sbírá bavlnu ručně, aby si za týden vydělal 5-6$. Díky takové situaci dochází k paradoxům, že pěstitelům bavlny posíláme bavlněná obnošená trička v podobě humanitární pomoci. Dalším z paradoxů je umělé vytváření ostrůvku pro nově rostoucí megapoli v Dubaji.

Rozhodně Vám doporučuji celý dokument shlédnou, určitě Vás přiměje k zamyšlení nebo nějaká výraznější změně.

Co můžeme udělat?

Každý z nás má možnost svým počínáním konzumenta změnit svět. Ušetřit naší planetu alespoň malou měrou tím, že bude šetřit zdroje, kupovat jiné výrobky nebo začne preferovat místní zdroje. Možností máme nepřeberně.

Po shlédnutí dokumentu jsem si připadal naprosto bezradný. Došlo mi, že jen těžko se z takového systému lze vymanit, pokud si člověk chce alespoň částečně zachovat úroveň komfortu, který dnešní civilizace nabízí.

Dovolím si uvést několik příkladů tak, jak mne budou postupně napadat. Jedná se o drobnosti, které když uděláte nebo naopak neuděláte tak prospějete svojí planetě.

Zbytky jídla

– kupujte to co opravdu spotřebujete, dejte si tu práci a sledujte kolik, zbytků týdně vyhazujete.

Balení potravin

– potřebujete chléb krájený a v celofánu? Nebo Vám stačí koupit si jej v celku a ušetřit další zbytečný igelit. Potřebujete rýži ve varných sáčcích? Pokud máte v regále na výběr, zvažte co kupujete a zda-li existuje varianta, která s sebou nese méně odpadu, který po sobě zanecháte.

Pitná voda

– opravdu jsme na tom tak, že potřebujeme kupovat balenou vodu? Když Vám nechutná tak kohoutku, není nic jednoduššího než si ji večer natočit do skleněné nádoby a nechat si ji do rána odstát. Rozdíl nepoznáte, vaše peněženka a odpadkový koš ano!

Palivo a energie

–  je na místě jet do krámu, který je deset minut pěšky od Vás autem? Je potřeba, aby Vám běžel počítač, když na něm nepracujete, televize jako kulisa? Zamyslete se, zda můžete spotřebovávat sám za sebe něčeho méně. Tím, že na plynový sporák nedáte malý hrnec na velkou plotýnku. Všechny tyto drobnosti Vám ušetří peníze, ale také sníží spotřebu, emise a další ekologickou zátěž naší planety.

Módní trendy

– potřebujeme každých pět let měnit nábytek, který slouží ale bohužel už nepodléhá módním trendům? Kupovat nová auta, telefony i když stále jezdí a pracují? Nevyhazujte věci, které ještě vy nebo alespoň někdo další může využít, opravit či jinak využít.

Děláte to především pro sebe

Cokoliv změníte pocítíte vy samy nebo vaši potomci. Dokud budeme hospodařit systémem po nás potopa nebude brzy co na naší krásně planetě obdivovat.

 

Napsat komentář