Chci být, chci mít.

Když chtít nestačí

Většina z nás se v životě dostala do situace, kdy jsme chtěli něčeho dosáhnout. Jedni chtěli zhubnout, jiní začít sportovat, zdravě jíst, cestovat nebo se učit jazyky. Takové tužby vzejdou z aktuální situace, kdy řešíme vlastní nedostatky (nebo přebytky). Jiná přání vzniknou na základě vědomé touhy po něčem, co je pro nás důležité. Ale co s námi taková situace udělá?

Chceme například shodit 20kg. V hlavě už se vytváří velké očekávání výsledku, harmonogram, kdy bude naše sportovní aktivita probíhat. Investujeme hodiny hledání podkladů a cvičebních pomůcek. Jsme toho naprosto plní, to očekávání nás zcela naplňuje. My prostě CHCEME zhubnout.

Ale stačí opravdu jen chtít? Má taková myšlenka šanci na přežití v praxi?

Je ráno a my chceme jít odpoledne do fitcentra. Celý den na tu chvíli myslíme. Přijdeme, zacvičíme si. Ti silnější přijdou i podruhé, potřetí a některým z Vás přiroste sport k srdci. Řekněme jeden z pěti vydrží. Ale proč to nezvládnou ti ostatní? Řekněte si sami v hlavě, co je opakem slova „chci“ …

Nechci, mě se nechce, lenost, oddalování do nekonečna. Ano je to prosté, jakékoliv přání skončí na takto malicherném slovíčku. „ehmm, ale mě už se nechce“

Rozhodnout se…

Zopakujte si v hlavě alespoň desetkrát následující dvě věty:

Chtěl bych začít jíst zdravěji.

Jsem rozhodnutý jíst zdravě.

Slyšíte sami ten rozdíl mezi chtěním a rozhodnutím. Mezi těmito stavy je propastný rozdíl. Jeden je slabý a nejistý. Druhý silný jako skála, volajíc jdeme do toho! Chci/už nechci nebo jsem rozhodnutý /… není žádné jsem nerozhodnutý. Jakmile už jednou sobě sami řeknete, že jste se rozhodli, tak není cesta zpět. Vaše síla nebude pramenit z pevné vůle, ale ze síly vašeho rozhodnutí. Slovíčkaření s tím „tohle si nevezmu, já to jíst nemůžu“ je cesta zpět. Bouchněte si v hlavě do stolu! Ne díky, tohle já už dávno nejím!

Příliš velká sousta

Ruku v ruce s našimi cílem jde také jeho velikost či rozsah. Dokázat něco velkého se tak může zdát nemožné. Je to odstrašující a spousta z nás se vzdá právě proto. Složím puzzle s 10 000 prťavých kousků skládačky. Nemožné! Ale co si takový úkol rozložit. Dnes si roztřídím kousky podle barev. Zítra složím rámeček. Pozítří levý dolní roh, kde je moře. Ještě stále se to zdá nemožné? Nikoliv už teď je to velmi reálné a to ještě žádné doma nemáte!

Rozdělujte si cokoliv můžete na menší úkoly. Shodím za rok 20kg… shodím za měsíc 2kg … shodím půl kila za týden. Lepší? Každý menší úkol pro Vás nebude strašákem, bude pouze kouskem skládačky, která dohromady vytvoří úžasný celek.

Obnovujte svůj seznam

S každým novým rozhodnutím kladete na sebe větší a větší nároky. Den pro nás pro všechny má pouze 24 hodin a na vaše sny máte v průměru 29741 dní. To je sakra málo a ať chcete nebo ne, vše prostě nestihnete. Vezměte si tužku, papír a rozhodněte se. Uleví se Vám, nebudete frustrovaní z toho , že tolik věcí, které by jste měli nestíháte.

Posilujte svá rozhodnutí

Večer, když ulehnete, popřemýšlejte krátce o tom, co chcete další den zvládnout. Poděkujte za dnešní den a sami sobě povězte, jak úžasný bude zítřek. Řekněte si, zítra se mi bude dařit.

Můj den byl úžasný, má práce je perfektně odvedená. Jsem šťastný z toho co jsem dnes dokázal.

Zítra se mi bude dařit. Těším se na lidi, které potkám. Těším se až ráno vztahu z postele. Budu svěží.

Napsat komentář